Поздравление Главы Чувашии Михаила Игнатьева с Днем работников дорожного хозяйства

Чӑваш Ен ҫул-йӗр отраслӗн хисеплӗ  ӗҫченӗсем тата ветеранӗсем!

Сире професси уявӗ ячӗпе чун-чӗререн саламлатӑп!

Усӑ курма меллӗ, технологипе коммерци енчен ҫӑврӑнӑҫуллӑ пулни автомобиль транспортне ӑнӑҫлӑ аталанма май парать, ҫакӑ вара общество пурнӑҫӗн мӗн пур сферине ырӑ витӗм кӳрет. Чӑваш Енри транспорт ҫул-йӗрӗ вуншар пин ҫухрӑма тӑсӑлать. Хытӑ сийлӗ ҫулсен йышлӑлӑхӗпе пирӗн республика Атӑлҫи федераци округӗнче малти вырӑнсенчен пӗрне йышӑнса тӑрать, Раҫҫейре вара пӗрремӗш теҫеткере шутланать.

Ҫул-йӗр организацийӗсем ҫулсене юсассипе тата тытса тӑрассипе, ҫул ҫӳрев хӑрушсӑрлӑхне йӗркелес тата тивӗҫтерес тӗлӗшпе пысӑк ӗҫ тӑваҫҫӗ.  2013 ҫулта регион, муниципалитетсем хушшинчи тата вырӑнти пӗлтерӗшлӗ  автомобиль ҫулӗсене тума тата юсаса ҫӗнетме тӗрлӗ шайри бюджетсенчен  миллиардшар тенкӗ уйӑрнӑ.

Лайӑх та шанчӑклӑ ҫул-йӗр тытӑмне йӗркелесси – патшалӑхӑн чи пӗлтерӗшлӗ тӗллевӗ. Малта пыракан технологисемпе усӑ курса пӗлтӗр Сӑр юхан шывӗ урлӑ ҫӗнӗ кӗпер хывнӑ. Вӑл Раҫҫей Феде­рацийӗн ре­гионӗсен экономика аталанӑвӗшӗн уйрӑмах пысӑк пӗлте­рӗшлӗ пулса тӑрать. Кӑҫал асӑннӑ кӗперӗн иккӗмӗш черетне тума тытӑнтӑмӑр. Чӑваш Ен территорийӗпе иртекен федерацин М 7 трассине юсаса ҫӗнетес ӗҫ малалла тӑсӑлать. 2018 ҫул тӗлне унӑн пӗтӗм лаптӑкне ҫул-йӗр строительствин  чи ҫӳллӗ стандарчӗсемпе шайлашуллӑ туса ҫитеретпӗр.

Пысӑк калӑпӑшлӑ  проекта –  хӑварт ҫӳремелли ВСМ-2 чукун ҫул магистральне – туни республика экономикине аталантарма лайӑх майсем йӗркелет.

Ҫулсем тунипе пӗрлех пурӑнмалли ҫуртсен картишӗсене тата вӗсен патне пымалли ҫулсене тӗпрен юсама та сахал мар укҫа-тенкӗ уйӑратпӑр. Шупашкарта картишсен территорийӗсен ҫурри ытла пайне юсаса йӗр­кене кӗртнӗ.

Автотранспорт предприятийӗсен хисеплӗ ӗҫченӗсем тата вете­р­нӗсем! Тивӗҫлӗ ӗҫӗршӗн, ҫирӗп тӗллевлӗ пулнӑшӑн тата ӗҫе чунтан парӑннӑшӑн пурсӑра та тав тӑватӑп. Сире тата сирӗн ҫывӑх ҫыннӑрсене пӗтӗм чунтан ҫирӗп сывлӑх, телейпе ӑнӑҫу, умри тӗллевсене пурнӑҫлас ӗҫре ҫитӗ­нӳсем сунатӑп.

Чӑваш Республикин Пуҫлӑхӗ                                          М.Игнатьев

Уважаемые работники и ветераны дорожной отрасли Чувашии!

Сердечно поздравляю вас с профессиональным праздником!

Доступность, технологическая и коммерческая гибкость дают возможность автомобильному транспорту успешно развиваться, и это положительно сказывается на всех сферах жизни общества. Транспортная артерия Чувашии насчитывает десятки тысяч километров. По плотности дорог с твердым покрытием наша республика занимает одно из лидирующих мест в Приволжском федеральном округе и находится в первой десятке по России.

Дорожные организации выполняют большой объем работ по строительству, ремонту и содержанию дорог, организации и обеспечению безопасности движения. В 2013 году на строительство и реконструкцию автомобильных трасс регионального, межмуниципального и местного значения из бюджетов различных уровней выделены миллиарды рублей.

Формирование качественной дорожной сети – важная задача государства. В прошлом году с применением передовых технологий был возведен новый мост через Суру, имеющий большое значение для экономического развития регионов Российской Федерации. В этом году приступили к сооружению второй очереди этого моста. Ведется реконструкция федеральной трассы М 7, которая проходит по территории Чувашии. К 2018 году все ее участки будут соответствовать самым высоким стандартам дорожного строительства.

Реализация грандиозного проекта – строительства высокоскоростной железнодорожной магистрали ВСМ-2 – откроет новые возможности для развития экономики республики.

Помимо строительства дорог, существенные средства выделяются на капитальный ремонт дворов и подъездов к ним. В Чебоксарах отремонтировано уже более половины дворовых территорий.

Уважаемые работники и ветераны дорожной отрасли! Благодарю вас за достойный труд, целеустремленность и преданность делу. От всей души желаю вам и вашим близким крепкого здоровья, счастья и благополучия, успехов в решении поставленных задач!

Глава Чувашской Республики                                       М.Игнатьев

20 октября 2013