Поздравление Главы Чувашии Михаила Игнатьева с Днем Конституции Российской Федерации

Хаклӑ ентешӗмӗрсем!

Сире патшалӑхӑн тӗп уявӗ – Раҫҫей Федерацийӗн Конституци кунӗ ячӗпе чун-чӗререн саламлатӑп!

1993 ҫулхи раштав уйӑхӗн 12-мӗшӗнче йӗркелесе ирттернӗ пӗтӗм халӑх референдумӗнче патшалӑхпа общество тытӑмне палӑртакан, этем тата гражданин прависемпе ирӗклӗхӗсене ҫирӗплетекен Раҫҫей Федерацийӗн Тӗп саккунне йышӑнса хӑварнӑ.

Ҫав вӑхӑтран пуҫласа демократиллӗ право патшалӑхӗ туса хурас ҫул ҫине тӑнӑ ҫӗнӗ Раҫҫей вӑй илсе малалла аталанса пырать. Ҫавӑнпа та паян ҫак уяв Тӑван ҫӗр-шыв шӑпипе кӑсӑкланакан, аслӑ патшалӑхӑмӑрпа килес ӑрусем те мӑнаҫланма пултарччӑр тесе шутлакан Раҫҫейри кашни ҫыншӑнах ҫывӑх та пӗлтерӗшлӗ.

Этем прависемпе ирӗклӗхӗсене чи пысӑк хаклӑх вырӑнне хурса йышӑнасси, уйрӑм ҫын интересӗсене ытти ҫынсен интересӗсемпе килӗшсе тӑмалла тӑвасси, халӑхӑн ырлӑх-пурлӑх шайне тата ӑс-хакӑл пурнӑҫне лайӑхлатса пырасси – Чӑваш Енри власть органӗсен кулленхи ӗҫӗ-хӗлӗн тӗп тӗллевӗсем. Нумай нациллӗ республикӑмӑрта пурӑнакан ҫынсем Раҫҫей Федерацийӗн Конституцийӗ палӑртакан тӗп нормӑсемпе принципсене ҫирӗппӗн пӑхӑнни хамӑр ума лартнӑ тӗллевсене ӑнӑҫлӑн пурнӑҫлассине шантарать.

Чӑваш Енре пурӑнакан кашни ҫыннах ҫирӗп сывлӑх, Ҫӗр-шывӑмӑр ырлӑхӗшӗн тӑвакан ӗҫре ҫитӗнӳсем, чун канӑҫӗ тата ырлӑх сунатӑп!

Чӑваш Республикин Пуҫлӑхӗ                     М.Игнатьев

Дорогие соотечественники!

Искренне поздравляю вас с одним из самых главных государственных праздников – Днем Конституции Российской Федерации!

12 декабря 1993 года на всенародном референдуме был принят Основной Закон Российской Федерации, определяющий ее государственное и общественное устройство, закрепляющий права и свободы человека и гражданина.

С тех пор начался отсчет новой России, вставшей на путь строительства демократического правового государства. И сегодня этот праздник близок каждому россиянину, кому небезразлична судьба Родины, кто хочет, чтобы будущие поколения испытывали чувство гордости за великую державу.

Признание прав и свобод человека высшей ценностью, сочетание интересов одного человека с интересами других лиц, материальное и духовное благополучие населения – это фундаментальные принципы, которыми руководствуются в своей повседневной практической деятельности органы власти Чувашии. Гарантией успешного достижения поставленных целей является соблюдение населением нашей многонациональной республики основных норм и принципов, провозглашенных Конституцией Российской Федерации.

Желаю всем жителям Чувашии крепкого здоровья, успехов в работе на благо Отчизны, душевного спокойствия и благополучия!

Глава Чувашской Республики                       М.Игнатьев

12 декабря 2012